Soğuk hava deposu, yiyeceklerin depolama ömrünü uzatmak, gıda imalatında proses sıcaklığını düşürmek amacıyla kurulan, duvarları ve çatısı genellikle sac arası hiçbir ahşap malzeme kullanılmadan iki sac arasına 42 (±2) kg/m3 dasite poliüretan köpük dolgulu sabit/hareketsiz panellerden oluşan depolardır. Soğuk hava depoları üretim ve uygulama şartları gereği duvar, taban, çatı kaplamaları sandviç panel uygulaması yapılması Dünya genelinde en verimli sonuçların alındığı ve Avrupa birliğinin enerji tasarrufunda en çok önem verdiği konulardır. Soğuk odayı oluşturan bu hareketsiz mekanizmaların dışında soğuk odaların en önemli mekanizması olan haraketli mekanizmayı temsil eden soğuk hava depo kapıları bulunmaktadır.

 

Soğuk Hava Deposu Ankara

 

Soğuk hava depo kapıları, sürgülü kapılar, çarpma(menteşeli) kapılar, personel geçişli sürgülü kapılar ve çift kanat sürgülü kapılar olmak üzere 4 sınıfta toplanır. Soğuk hava depo kapılarında kapı en sık kullanılan mekanizma olması, personel irtibatına ve ürün irtibatına en çok maruz kalan mekanizma olduklarından üretilen kapıların gıda tüzüğüne uygun hijyen belgesi bulunan ürünler tercih edilmelidir. Kapılar -C negatif değerlerde çalıştırılması durumunda mutlaka ünite uygunluğuna göre ısıtıcı(rezistans) uygulaması yapılmış kapı kanadını oluşturan ön ve arka saç birbirinden bağımsız ısı iletkenliğini soğuk hava deposunun dışına taşımasını önleyici ısı köprülü paslanmaya ve bakteri oluşumuna karşı eleksollı alüminyum gövde tutuculardan oluşmalıdır.

Kapı pervazları 2013 senesinde ilgili bakanlığında avrupa birliği uyum sürecinde üzerinde özellikle duracağı kriterlere uygun bakteri üremesinin önlenmesi için içerisinde ahşap, tahta, vs malzeme bulunmayan %100 PVC maddeden üretilmiş ve içerisine poliüretan enjekte edilmiş ürünler olmalıdır. Soğuk hava depolarının kapıları depoların en önemli aksamlarını temsil etmektedir.

Soğuk hava depolarında soğutmayı sağlayan makinalar, evaporatör (oda içinde) ve kondenser (oda dışında) ünitelerinden oluşur.

Sorular

Hiç Soru Sorulmamış. İlk soruyu siz sorun...

 
82 kez görüntülendi